Od listopada 2022 r. spółka Wodociągi Płockie prowadzi w płockich szkołach podstawowych kampanię edukacyjną pn. „Toaleta to nie śmietnik”. Jej celem jest uświadomienie młodym mieszkańcom, jak duży wpływ na prawidłowe działanie systemu kanalizacji i wodociągów mają ich codzienne nawyki.
„Zmień nawyki” bo „Toaleta to nie śmietnik”
Do tej pory lekcje zostały przeprowadzone w 14 szkołach dla blisko 1000 uczniów klas I-III. Zajęcia odbywają się w formie zabaw i konkursów. Przy pomocy specjalnego modelu uczniowie mogą zobaczyć, jak w uproszczony sposób działa kanalizacja. Podczas spotkań prezentowany jest również film pt. „Zmień nawyki”, autorstwa Leonarda Laskowskiego. To materiał filmowy nagrodzony w konkursie na najbardziej kreatywny i ciekawy materiał filmowy w temacie „Toaleta to nie śmietnik”.
– Chcemy uświadomić uczniom, jak ważne dla nich i miasta jest przemyślane korzystanie z urządzeń sanitarnych w naszych domach. Stawiamy na dobrą zabawę, bo dzieci w takiej formie o wiele szybciej przyswajają wiedzę i pobudzają wyobraźnię. Chcemy, by wiedziały, jakie są skutki wrzucania do toalety przedmiotów, które nie powinny do niej trafić. Widzimy, jak dzieciaki aktywnie uczestniczą w zajęciach, a zdobytą wiedzę przekażą dalej rodzicom, dziadkom i sąsiadom. Niezmiernie nas to cieszy – mówi prowadząca zajęcia Aleksandra Pokorska z Wodociągów Płockich.
Ponad 700 ton zanieczyszczeń mechanicznych rocznie!
Wciąż wiele osób traktuje toaletę, jak kosz na śmieci. Co miesiąc z sieci kanalizacji sanitarnej Wodociągi Płockie wyjmują ponad 59 ton skratek. Są to największe zanieczyszczenia mechaniczne, a ich nazwa pochodzi od krat, na których są zatrzymywane – tłumaczą płoccy wodociągowcy. W ciągu roku jest ich ponad 700 ton! W konsekwencji narażone na zanieczyszczenia jest środowisko naturalne. Dodatkowo dramatycznie rosną koszty związane z usuwaniem awarii sieci kanalizacyjnych oraz z unieszkodliwianiem odpadów trafiających do oczyszczalni ścieków. Koszty ponoszone są przez wszystkich mieszkańców Płocka w opłatach za ścieki – podkreśla spółka wod-kan.
– Dzieci z wielkim zainteresowaniem brały udział w zajęciach. Przyznam szczerze, że sama nie spodziewałam się ile odpadów trafia do naszych toalet. Moim zdaniem, to bardzo ciekawe lekcje, które dostarczają dużo wiedzy najmłodszym mieszkańcom naszego miasta – zaznacza Joanna Trzaska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej Nr 13 w Płocku.
O tym, że toaleta to nie śmietnik dowiedzą się najmłodsi uczniowie wszystkich płockich podstawówek
Lekcje proekologiczne w ramach kampanii „Toaleta to nie śmietnik” zostaną przeprowadzone dla najmłodszych uczniów we wszystkich płockich podstawówkach. Mają one zostać zrealizowane do końca roku szkolnego. W towarzystwie maskotki Wydry Lutry i przy pomocy magicznego pudełka, kolejni uczniowie dowiedzą się, co najczęściej trafia do toalet. Natomiast kolorowy model z symulacją działania sieci kanalizacyjnej pokaże, jakie są skutki nieprawidłowego korzystania z urządzeń sanitarnych w domach.
– Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów trwającej kampanii. Zajęcia mają na celu kształtowanie świadomości dzieci w zakresie ekologii i ochrony środowiska. W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim dyrektorom i nauczycielom za entuzjastyczne przyjęcie nas w szkołach i możliwość przybliżenia uczniom problemu nieprawidłowego korzystania z toalet. W najbliższym czasie Spółka planuje przeprowadzenie w social mediach równoległej akcji informacyjnej adresowanej do starszej młodzieży – zapowiada Andrzej Wiśniewski, prezes Wodociągów Płockich.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. Wodociągi Płockie













