Edukacyjny sad

Edukacyjny sad dla białostocczan

Urząd Miejski w Białymstoku (UM) poinformował, że mieszkańcy Białegostoku mogą korzystać z pierwszego w mieście sadu edukacyjnego.

W parku na białostockim osiedlu Antoniuk posadzono drzewka i krzewy owocowe, zostały zamontowane ławki, altana oraz plansze edukacyjne. W przyszłości mieszkańcy będą mogli zbierać owoce, które tam wyrosną.

Edukacyjny sad w Białymstoku otwarty!

Otwarcie sadu nastąpiło w środę, 1 maja, na otwarcie sadu przyszło bardzo dużo osób.

Jak zaznacza UM, w oficjalnym otwarciu sadu (środa, 1 maja) uczestniczyły tłumy białostoczan. Warto dodać, że na mieszkańców oprócz możliwości skorzystania z sadu edukacyjnego mogli skorzystać z dodatkowej atrakcji. Miasto przygotowało bowiem z tej okazji tysiąc drzewek owocowych, które mieszkańcy mogli zabrać, by posadzić je na swoich działkach.

Na powierzchni 850 m2 w Parku Antoniuk zostało posadzonych 25 drzew owocowych. Znajdują się tam różne gatunki i odmiany jabłoni, grusz, wiśni, czereśni, śliw, także papierówki, antonówki, kosztele, węgierki dąbrowickie czy śliwki uleny. Wśród krzewów dominują porzeczki czarne i czerwone, maliny, agrest, dereń jadalny – wylicza białostocki magistrat. W sadzie znajduje się ażurowa altana, są wiklinowe płotki, a także domki dla owadów oraz elementy edukacyjne. Elementami tymi są tablice z opisem starych odmian drzew i krzewów.

Sad jest pomysłem na to, by Białystok był jeszcze bardziej „zielonym” miastem, a białostoczanie mieli okazję zapoznać się ze starymi, trochę zapomnianymi odmianami. Wszystko po to, by ta przestrzeń na osiedlu Antoniuk była jak najbardziej atrakcyjna – powiedział Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku.

Sad edukacyjny na Antoniuku jest pierwszym takim przedsięwzięciem w Białymstoku. Jednak, jak zaznacza UM, jeśli pomysł spodoba się mieszkańcom, w przyszłym roku na terenie miasta zostanie założony kolejny taki sad.

Na podstawie www.bialystok.pl

fot. UM w Białymstoku