Edukacyjna ścieżka przyrodnicza

Edukacyjna ścieżka przyrodnicza w Dolinie Wapienicy

W Dolinie Wapienicy otwarta została edukacyjna ścieżka przyrodnicza. Jak zaznacza Urząd Miejski w Bielsku-Białej (UM) ma ona formę pętli i liczy 4 km długości.

Edukacyjna ścieżka przyrodnicza w jednym z ulubionych miejsc spacerowych

Bielsi magistrat zaznacza, że Dolina Wapienicy jest jednym z ulubionych miejsc spacerowych mieszkańców miasta i gości. Ludzi przyciągają tutaj wspaniałe widoki, ścieżki rowerowe i trakty piesze. Teren otaczają bowiem malownicze beskidzkie grzbiety opadające ku dolinie lesistymi zboczami. Prowadzą stąd łatwe i dostępne dla każdego szlaki na Dębowiec, Szyndzielnię czy Błatnią – dodaje UM.

Mniej wprawni turyści przygodę z Beskidami mogą zakończyć w samej dolinie, której centralnym punktem jest zapora wodna im. Ignacego Mościckiego, a jedną z atrakcji edukacyjna ścieżka przyrodnicza, która otwarta została w pierwszych dniach lipca. Dzięki nowinkom techniki spacerowanie po niej jest jeszcze atrakcyjniejsze – podkreślają miejscy urzędnicy.

12 stanowisk edukacyjnych i 4 km długości

Ścieżka w formie pętli o długości 4 km rozpoczyna się przy parkingu leśnym u zbiegu ul. Tartacznej i Dębowiec w Bielsku-Białej. Następnie wiedzie w górę, by tuż pod zaporą przejść kładką na drugą stronę rzeki Wapienicy, gdzie biegnie drogą gruntową z powrotem na parking. Na ścieżce znajduje się 12 stanowisk edukacyjnych poświęconych odrębnym zagadnieniom bogactwa przyrodniczego Beskidów i polskich lasów. Magistrat przekonuje, że zawarte na nich treści będą z pewnością interesujące nie tylko dla najmłodszych adeptów górskich wędrówek. Dzięki tablicom poznać można i zrozumieć zachowania wybranych zwierząt leśnych, a także nauczyć się odróżniać od siebie gatunki drzew. Można też zapoznać się z podstawowymi zasadami gospodarki leśnej.

Edukacyjna ścieżka przyrodnicza dostosowana do potrzeb osób niewidomych i słabowidzącym

Przy wejściu na ścieżkę umieszczono plan tyflograficzny (dotykowy) okolicy, który pomoże w zorientowaniu się w terenie osobom niewidomym i słabowidzącym. Do potrzeb tych osób przystosowane zostały ponadto wszystkie pozostałe stanowiska edukacyjne. Służy temu system nadajników YourWay. By korzystać z systemu potrzebny jest telefon komórkowy i aplikacja YourWay. Można ją bezpłatnie pobrać ze sklepu Android lub iOS. By ułatwić nawigację, kody QR do strony, z której można pobrać aplikację, umieszczono m.in. na planie tyflograficznym. Użytkownik aplikacji – zbliżając się do każdego ze stanowisk – otrzyma sygnał poprzez wibracje telefonu, a następnie odczytana zostanie treść edukacyjna danego punktu – tłumaczy UM.

Pomysłodawcą projektu jest Lokalna Organizacja Turystyczna Beskidy (LOT). Jego realizacja nie byłaby natomiast możliwa bez współpracy z Nadleśnictwem Bielsko i Kołem Polskiego Związku Niewidomych w Bielsku-Białej oraz bez wsparcia finansowego Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii – dodaje magistrat.

Na podstawie ms.bielsko-biala.pl

fot. LOT Beskidy