Przez nauczycieli do społeczeństwa

Edukacja ekologiczna. Przez nauczycieli do społeczeństwa

„Szkoła/Przedszkole dla środowiska” – to projekt, poprzez realizację którego Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki” (KZG), stara się zwiększać społeczną świadomość ekologiczną. O kolejnych działaniach w tym projekcie poinformował Urząd Miasta Gdyni (UM).

W minioną środę podsumowano jeden z etapów edukacyjnego projektu, który zakończył się wręczeniem certyfikatów i oficjalną inauguracją kolejnego etapu. W spotkaniu wzięli udział m.in. nauczyciele, którzy w swoich szkołach przekazują ekologiczną wiedzę.

Edukacja ekologiczna. Przez nauczycieli do społeczeństwa – projekt KZG

W projekcie nauczyciele poszerzają własną wiedzę, żeby przekazywać ją dalej – uczniom, którzy dobre wzorce przeniosą do dorosłego życia. Takie rozwiązanie od 20 lat stosuje KZG. Działania edukacyjne trafiają do wszystkich gmin, które wchodzą w skład związku – w tym także Gdyni – wskazuje gdyński magistrat.

Stawiamy na edukację najmłodszych, bo wiemy, że budowanie proekologicznych nawyków od najmłodszych lat skutkuje w przyszłości. Wierzymy, że to, czego dzisiaj nauczą się najmłodsi gdynianie i nie tylko, bo także mieszkańcy terenu całego KZG, będzie procentowało i będziemy mieli dzięki temu bardziej świadomych ekologicznie obywateli. Troska o środowisko powinna być troską nas wszystkich – mówił Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

W aktualnie realizowanych, w ramach projektu, działaniach nauczyciele, a dokładniej szkolni i przedszkolni koordynatorzy edukacji ekologicznej, będą korzystać z seminariów naukowych skupionych na tematach ekologicznych. Pierwsze z nich odbyło się w minioną środę w gdyńskim InfoBoksie. Prelegentami byli przedstawiciele Centrum Edukacji Nauczycieli z Gdańska.

My jako związek jesteśmy niewielką organizacją, ale dzięki współpracy z placówkami oświatowymi jesteśmy w stanie co roku docierać do ponad 20 tysięcy młodych ludzi. W ciągu dwudziestu lat możemy powiedzieć, że dotarliśmy praktycznie do każdego mieszkańca i w tej chwili mówimy o blisko trzech pokoleniach wyedukowanych ekologicznie. Dzisiejsze spotkanie jest jednym z etapów działań edukacyjnych. Staramy się poprzez takie spotkania, czyli seminarium naukowe, przekazywać wiedzę i materiały, czyli narzędzia dla ludzi, którzy z nami współpracują – zaznaczył Tadeusz Wiśniewski, przewodniczący KZG.

Program edukacyjny pn. „Szkoła/Przedszkole dla środowiska” jest realizowany przez KZG nieprzerwanie od 2013 r. Program jest współfinansowany przez Spółkę Eko Dolina – dodaje UM.

Na podstawie www.gdynia.pl

fot. Kamil Złoch/UM Gdyni

 

reklama