Edukacja ekologiczna nad Wisłą

Urząd m.st. Warszawy (UM) przypomniał, że trwa kampania „Przybij piątkę nad Wisłą”. W jej ramach odbywają się m.in. bezpłatne rejsy po rzece, nauka wyplatania wiklinowych koszy oraz wspólne spotkania na dzikich brzegach. Działania te stanowią część animacji pn. „Czysta Wisła”. Akcja ma przypominać o ekologicznych nawykach w zakresie poszanowania przyrody i odpowiedzialności podczas zabawy.

Edukacja ekologiczna nad Wisłą w ramach akcji „Czysta Wisła”

„Czysta Wisła” to ogólne hasło siedmiu projektów realizowanych w ramach budżetu obywatelskiego. Swoim zasięgiem akcja obejmuje Bielany, Pragę-Południe, Pragę-Północ, Śródmieście, Wawer i Żoliborz. Głównym komunikatem inicjatywy jest pięć zasad zachowania nad Wisłą: „Samo się nie wyrzuci!”, „Zwierzaki to Ty szanuj”, „Przyroda – rzecz święta”, „Ogień tylko w miejscach dozwolonych” i „Alkohol tylko w rozsądnych dawkach”.

Jak tłumaczy stołeczny magistrat, kampania ma zwrócić uwagę mieszkańców Warszawy na odpowiedzialność za wspólną przestrzeń, jaką jest Wisła i jej nabrzeża, z naciskiem na zachowanie porządku.

W ramach przedsięwzięcia odbędzie się szereg akcji pod wspólnym hasłem „Przybij piątkę nad Wisłą”. Są to m.in. bezpłatne rejsy edukacyjne po Wiśle, spotkania z influencerami czy pikniki na plażach. Wodne wycieczki organizowane są codziennie, start z Przystani Wodnej Aquatica, nieopodal plaży Zoo. Podczas godzinnego wykładu dorośli i dzieci mogą wysłuchać ciekawostek o historii rzeki i poznać jej przyrodnicze tajemnice. Szczegóły dostępne na fanpage’u Czysta Wisła.

Elementem projektów jest również aktywizacja osób bezrobotnych. Grupa beneficjentów projektu została podzielona na zespoły, które opiekują się fragmentami wybrzeża wiślanego, przy ścieżkach. Oprócz dbałości o powierzony teren, uczestniczą również w szkoleniach z rzemiosła – wyplatają kosze z wikliny. Pierwsze ręcznie robione pojemniki na odpady stanęły na prawym brzegu Wisły – wskazuje UM. Podobne umiejętności mogą nabyć również uczestnicy cyklu pikników „Szałas i hałas”. Od sierpnia do września organizowane będą całodniowe warsztaty wikliniarskie.

W tym sezonie tylko na bulwarach wiślanych stanęło 255 koszy i 200 beczek, które w piątki, soboty i niedziele są opróżniane kilka razy w ciągu dnia.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Warszawy

fot. UM Warszawy

 

reklama