edukacja ekologiczna dla uczniów

Edukacja ekologiczna dla uczniów

Jesienią uczniowie szkół podstawowych z terenów wiejskich i miast liczących do 20 tys. mieszkańców będą mogli wziąć udział w bezpłatnych zajęciach w ramach „Zupełnie innej lekcji przyrody”. Jak zaznacza organizator – Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej (EFRWP) – zajęcia to nie tylko badania prowadzone za pomocą nowoczesnych mikroskopów, ale także lekcje w malowniczym terenie Wolińskiego Parku Narodowego (WPN) i na jednej z najpiękniejszych plaż w kraju. Zapisy trwają do 15 lipca br.

Zupełnie inna lekcji przyrody, czyli edukacja ekologiczna dla uczniów

Projekt „Zupełnie inna lekcji przyrody” realizowany jest przez EFRWP w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów. Wyjątkowe położenie Centrum – na skraju Wolińskiego Parku Narodowego na klifowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego, pozwala na obserwowanie jedynego w swoim rodzaju środowiska przyrodniczego.

Uczestnicy projektu mają niepowtarzalną okazję, aby wcielić się w rolę odkrywców i badaczy i poznać otaczającą ich przyrodę. Jednodniowe zajęcia edukacyjne są połączeniem badań terenowych z doświadczeniami i obserwacjami powadzonymi m.in. w profesjonalnie wyposażonym laboratorium. Lekcje są przygotowane i prowadzone przez ekspertów z dziedziny nauk biologicznych, a ich zakres obejmuje bardzo różnorodne zagadnienia i tematy przyrodnicze. Tematyka jest szeroka, od badania i porównywania próbek wody, poprzez poznawanie bioróżnorodności WPN-u, aż po geoekosystem plaż, wydm i klifów.

  1. edycja projektu „Zupełnie inna lekcji przyrody” realizowana będzie od września do grudnia br. Udział w projekcie jest bezpłatny. W zajęciach mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych z obszarów wiejskich i miast liczących do 20 tys. mieszkańców. Pierwszy nabór, skierowany do szkół, które nie uczestniczyły jeszcze w projekcie trwa do 15 lipca br. Dla szkół spoza woj. zachodniopomorskiego Fundacja zapewnia dofinansowanie kosztów transportu.

Harmonogram lekcji oraz formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie internetowej Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów: www.centrum-grodno.pl.

Przy okazji warto przypomnieć, że w zajęciach prowadzonych przez Fundację od 2016 r. udział wzięło już ponad 7000 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów z woj. zachodniopomorskiego i innych regionów Polski. Celem programu jest kształtowanie wśród młodzieży świadomości i poczucia odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze własnego regionu i kraju.

Na podstawie informacji nadesłanej przez EFRWP

fot. EFRWP