Dzień otwarty gospodarki odpadami

Dzień otwarty gospodarki odpadami

Wydział Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej (UM) wspólnie z Zakładem Gospodarki Odpadami (ZGO) oraz firmą PreZero Bielsko-Biała zorganizował „Dzień otwarty gospodarki odpadami”. Akcja odbyła się już po raz drugi – poinformował UM.

Dzień otwarty gospodarki odpadami – dowiedzieli się, jak działa ZGO

Jak przekazał UM, uczestnicy wydarzenia mogli zobaczyć, jak działa ZGO, czyli miejsce, do którego trafiają odpady. Mogli oni sprawdzić, czy prawidłowa segregacja wpływa na proces zagospodarowania odpadów. Była to też możliwość, by dowiedzieć się, jak zorganizowany jest punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Wszyscy odwiedzający zakład oraz PSZOK-i otrzymywali bezpłatnie KOMPOBiBi, czyli środek polepszający jakość gleby, wyprodukowany przez ZGO. Przy okazji można było dowiedzieć się, jak przygotować kompost we własnym zakresie, gdzie można go wykorzystać. Prezentowane były także jakie są jego zalety.

Dzień otwarty gospodarki odpadami – była też proekologiczna śmieciarka

Magistrat poinformował, że od rana na placu Ratuszowym na zainteresowanych czekała proekologiczna śmieciarka. Na krótką przejażdżkę po mieście zdecydowało się wielu chętnych. Kierowca pojazdu chętnie opowiadał, na czym polega jego praca, demonstrował, do czego służą liczne przyciski. Odpowiadał na pytania małych i dużych, a było tych pytań bez liku – zaznaczył magistrat.

Dzień otwarty gospodarki odpadami nie mógł obyć się bez proekologicznych gier i zabaw dla najmłodszych. Zostały one przygotowane przez pracowników Wydziału Gospodarki Odpadami UM. Na czwartym piętrze ratusza można było nie tylko załatwić formalności związane z gospodarką odpadami, ale także porozmawiać o całym systemie. Dzieci razem z opiekunami ozdabiały torby wielokrotnego użytku, segregowały odpady, dowiadywały się, ile trwa rozkład śmieci, i przygotowywały jesienne dekoracje. Wszystko w duchu zero waste, czyli zakładającym ograniczanie ilości wytwarzanych odpadów, najlepiej do zera.

Ponad 150 uczestników

Jak zrelacjonowała Joanna Bojczuk, naczelniczka Wydziału Gospodarki Odpadami UM, w dniu otwartym udział wzięło ponad 150 uczestników. Wszyscy wyszli z wydarzenia nie tylko z proekologicznymi upominkami, ale także bogatsi o nową wiedzę dotyczącą gospodarki odpadami.

– Dużym zainteresowaniem małych i tych trochę większych mieszkańców cieszyły się przejażdżki śmieciarką i ekologicznym autobusem z Lolkiem. Ponad 100 osób odwiedziło Zakład Gospodarki Odpadami i poznało odpowiedź na pytania: co dzieje się z naszymi odpadami oraz czy ich segregacja ma sens? – opowiada J. Bojczuk i z przymrużeniem oka dodaje: – Uczestnicy zjedli 5 kilogramów krówek, które osłodziły niejednokrotnie gorzką prawdę o odpadach, które wytwarzamy.

Celem dnia otwartego było nie tylko podnoszenie świadomości ekologicznej mieszkańców, ale także zachęcenie ich do aktywnego udziału w życiu miasta. Wydarzenie miało również pokazać, że segregowanie odpadów ma sens – zaznacza UM.

Na podstawie: ms.bielsko-biala.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

Partner Portalu