Dzień Czystego Powietrza

Dzień Czystego Powietrza w Bielsku-Białej

Fundacja Ekologiczna Arka poinformowała, że wczoraj 19. listopada br. w Bielsku-Białej odbył się symboliczny happening z okazji XV Dnia Czystego Powietrza.

Wcześniej przedstawiciele Fundacji spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 9 na prelekcji dotyczącej stanu otaczającego powietrza, a następnie wspólnie przygotowano krótkie widowisko w centrum miasta.

Dzień Czystego Powietrza, czyli edukacja ekologiczna w Bielsku-Białej

Fundacja podkreśla, że jej akcja pn. Dzień Czystego Powietrza ma już swoją tradycję, stałych odbiorców i uczestników.

W sezonie grzewczym zanieczyszczenie powietrza pyłami wyraźnie wzrasta. Niestety, bardzo często jest to wina ludzkiej bezmyślności i niedoinformowania. Wciąż nie brak osób, które do pieców oprócz opału wrzucają odpady, takie jak odzież, butelki czy kawałki pomalowanego drewna. Dlaczego? Bo chcą zaoszczędzić lub zmniejszyć ilość produkowanych odpadów. W efekcie do atmosfery trafiają toksyczne substancje: metale ciężkie, dioksyny, furany i pyły. Są one przyczyną wielu niebezpiecznych chorób, takich jak nowotwory, astma, nadciśnienie tętnicze, a ponadto powodują obniżenie odporności, zaburzenia hormonalne i osłabienie zdolności rozrodczych – wskazuje Arka.

Fundacja dodaje, że przygotowała kampanię edukacji ekologicznej, która jest realizowana w 2019 r. w szczególności w Województwie Śląskim. Kampania dotyczy takich zagadnień jak: przeciwdziałanie niskiej emisji, ochrona powietrza, ekokonsumpcja, promocja właściwej segregacji odpadów i recykling. Akcja organizowana jest w ramach całorocznego programu edukacyjnego dotyczącego właściwego postępowania z odpadami realizowanego wspólnie z Urzędem Miasta Bielska-Białej oraz Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Na podstawie informacji nadesłanej przez Fundację Ekologiczną Arka

fot. Fundacja Ekologiczna Arka

 

reklama