Dzień Czystego Powietrza

Dzień Czystego Powietrza na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu

Wydział Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zaprasza na Dzień Czystego Powietrza, który odbędzie się 18 listopada br. w godz. 10:00-12:00. Wydarzenie, które organizowane jest w ramach cyklu spotkań „On Air”, odbędzie się w sali A 100 w Katedrze Inżynierii Biosystemów, przy ul. Wojska Polskiego 50.

Każdy może mieć realny wpływ na środowisko

Uniwersytet Przyrodniczy przypomina, że przypadający 14-go listopada, Dzień Czystego Powietrza w Polsce obchodzony jest od 2005 r. Organizowane z tej okazji, przez Wydział Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej, wydarzenie adresowane jest zarówno do społeczności akademickiej, wykładowców, jak i do uczniów szkół średnich, którzy wiążą swój rozwój zawodowy z ochroną środowiska. Dzień Czystego Powietrza ma na celu budowanie świadomości dotyczącej zanieczyszczeń powietrza, które w Polsce są jednym z najistotniejszych problemów. Dlatego wspomniane wydarzenie ma pozwolić słuchaczom dowiedzieć się, jaki jest obecny stan powietrza na terenie aglomeracji poznańskiej. Ma też dać odpowiedź na pytania: przy jakich poziomach emisji zanieczyszczeń można wyjść pobiegać lub na spacer, a przy jakich poziomach nie jest to już wskazane.

Dodatkowo chcemy pokazać, że każdy z nas może mieć realny wpływ na środowisko poprzez zmianę swoich dotychczasowych nawyków – wymieniając piec czy robiąc nasadzenia i dbając przy tym o zieleń wokół siebie – podkreśla prof. dr hab. inż. Klaudia Borowiak, dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Dzień Czystego Powietrza – co zaplanowano?

Dzień Czystego Powietrza

Powitanie uczestników przypadnie w udziale dr Agnieszce Wawrzyniak z Katedry Inżynierii Biosystemów, Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz przedstawiciele samorządu studenckiego.

W merytorycznej części wydarzenia, jakim jest Dzień Czystego Powietrza, zaplanowano referat pt. „Zanieczyszczenia powietrza. Jak rośliny dają sobie radę z niektórymi zanieczyszczeniami i czy poradzą sobie, jeśli dalej będziemy zatruwać środowisko?”, który przygotowała prof. dr hab. inż. Klaudia Borowiak. „Stan jakości powietrza w Poznaniu”, w ramach wystąpienia online, omówi przedstawiciel Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu. Z kolei „Możliwość dofinansowania w formie dotacji ze środków publicznych na wymianę >>kopciuchów<<” zaprezentuje przedstawiciel Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Natomiast o akcji #sadziMY 1000 drzew na minutę opowie leśnik z Lasów Państwowych. Następnie będzie czas na pytania i odpowiedzi.

W trakcie spotkania przewidziano także czas na wystąpienie pt. „Uniwersytet Przyrodniczy uczelnią przyszłości – oferta dydaktyczna Wydziału” – które przedstawią dr inż. Mirosław Czechlowski i dr inż. Anna Szymczak-Graczyk.

Dzień Czystego Powietrza – pierwsze z wydarzeń cyklu ON AIR

Wydarzenie zapoczątkuje cykl spotkań, które nazwaliśmy ON AIR. To sformułowanie zapożyczone z języka angielskiego oznacza: na antenie/na żywo i wspaniale oddaje tematykę tego spotkania i nadchodzących, które są w planie ponieważ dotykają one bieżącej problematyki związanej z zanieczyszczeniami powietrza, ale także pokazują realne działania, które możemy podejmować indywidualnie, na przykład akcja sadzenia drzew lub wspólnie – tworzyć innowacyjne rozwiązania – zielone technologie, których celem jest ograniczanie emisji do środowiska – tłumaczy dziekan Wydziału.

dzień czystego powietrza

W cyklu spotkań ON AIR oprócz Dnia Czystego Powietrza planowana jest organizacja DNIA EKOENERGETYKI (ma się odbyć 16 grudnia br.) oraz DNIA ANTYSOMG (13. stycznia 2022 r.) – zapowiada poznańska uczelnia.

Dzień Czystego Powietrza z zachowaniem zasad epidemicznych

Organizator zaznacza, że wydarzenie zostało objęte patronatem Komitetu Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk i dodaje, że szkoły chętne do udziału w wydarzeniu proszone są o kontakt e-mailowy pod adresem: agnieszka.wawrzyniak@up.poznan.pl.

Organizator przypomina też o konieczności zachowywania w trakcie wydarzenia 1,5-metrowej odległości i prosi o zakrywanie ust i nosa.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama

 

reklama