elektrośmieci

Dzień bez elektrośmieci po raz pierwszy w Polsce

Jutro, 13 października, po raz pierwszy w Polsce będzie obchodzony Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci – informuje organizacja odzysku ElektroEko.

Jest to wydarzenie, które ma promować prawidłowe nawyki związane z pozbywaniem się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (elektroodpadów, elektrośmieci).

Problem polega na tym, że obecnie tylko 20% elektroodpadów poddawanych jest recyklingowi. A aż 40 mln ton tych niebezpiecznych odpadów trafia na składowiska, jest spalane lub przetwarzane w nieprawidłowy sposób.

Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci to inicjatywa WEEE Forum, międzynarodowego zrzeszenia reprezentującego organizacje odzysku not for profit, działające w branży elektroodpadów. W Polsce oficjalnym organizatorem wydarzenia jest ElektroEko, które wraz z Centrum UNEP GRID-Warszawa przygotowało program działań edukacyjnych skierowanych do konsumentów, mediów, instytucji oraz przedsiębiorców.

Recykling elektrośmieci – konieczna edukacja

Wydarzenie ma na celu edukowanie konsumentów, jak postępować z elektroodpadami, a w efekcie doprowadzić do zwiększenia poziomu ich recyklingu. – Prawidłowy system gospodarowania zużytym sprzętem to wymierny efekt dla środowiska. To także nowe miejsca pracy w tworzącej się branży recyklingu oraz innowacje technologiczne umożliwiające maksymalny odzysk surowców ze zużytego sprzętu. To ważne zwłaszcza w dobie coraz częściej wyczerpywania się światowych zasobów. Wielkim wyzwaniem staje się też powszechna edukacja społeczna pozwalająca zrozumieć każdemu mieszkańcowi, użytkownikowi sprzętu elektrycznego i elektronicznego, jak wielka jest jego rola w tym procesie – podkreśla Grzegorz Skrzypczak, prezes Zarządu ElektroEko.

Organizatorzy poprzez tą proekologiczną inicjatywę chcą zachęcać Polaków aby nie wyrzucali elektroodpadów do śmietników, lecz oddawali je do specjalnych punktów. Wyjątkowo aktywnie w wydarzenie zaangażowane są szkoły, które z tej okazji zaplanowały specjalne lekcje, happeningi czy akcje zbierania elektroodpadów.

W sprawie elektrośmieci brakuje świadomości społecznej

Szacuje się, że w 2018 r. na całym świecie zostanie wytworzonych aż 50 mln ton elektrośmieci. Połowa z nich to urządzenia, takie jak komputery, ekrany, smartfony, tablety i telewizory. Zaś reszta to większe urządzenia gospodarstwa domowego oraz sprzęt do ogrzewania i chłodzenia. Tylko 20% elektrośmieci jest poddawanych recyklingowi każdego roku, co oznacza, że pozostałe 40 mln ton trafia na składowiska, jest spalane lub przetwarzane w nieprawidłowy sposób. Powoduje to ogromne straty cennych i niezbędnych surowców, które mogłyby być ponownie wykorzystane. Zanieczyszczenie środowiska przyrodniczego powstające w wyniku nieprawidłowego gospodarowania elektroodpadami powoduje poważne problemy zdrowotne, środowiskowe i społeczne.

Jest to ważna i aktualna inicjatywa, ponieważ ilość elektrośmieci corocznie się zwiększa, a zawarte w nich surowce są niezbędne do wytwarzania nowych produktów i zaspokojenia popytu konsumentów na nowe sprzęty elektryczne i elektroniczne. Nawet w Unii Europejskiej, która jest światowym liderem w elektrorecyklingu tylko 35 proc. elektrośmieci jest oficjalnie raportowane jako zebrane i poddane recyklingowi, a brak świadomości społecznej uniemożliwia poszczególnym krajom rozwój w kierunku gospodarek o obiegu zamkniętym – ocenia Karmenu Vella, unijny komisarz ds. Środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa podkreślił.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl

partner portalu

reklama

reklama

reklama