Drzewka za makulaturę i elektroodpady

Drzewka za makulaturę i elektroodpady we Wrocławiu

Blisko 2 tys. rozdanych drzewek, dwa kontenery zebranych elektroodpadów i makulatury – takie są efekty sobotniej akcji pn. „Drzewko za makulaturę i elektrośmieci dla zielonego Wrocławia” – poinformował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).

W trakcie akcji, która odbyła się w minioną sobotę, rozdano blisko 2 tys. drzewek, zebrano dwa kontenery elektroodpadów i makulatury. Odbyły się też konkursy i quizy z nagrodami, a na stacjonarnym energorowerze przejechano sporo kilometrów. Oblegane były też stoiska, na których udzielano informacji o programach „Czyste Powietrze” i „Mój Prąd”.

Drzewka za makulaturę i elektroodpady – edukacja ekologiczna we Wrocławiu

Liczni mieszkańcy Wrocławia, którzy przynieśli zepsute, zbędne urządzenia, m.in. telewizory, komputery, telefony komórkowe, mikrofalówki oraz makulaturę wracali do domów z drzewkami: dębami, lipami i modrzewiami. Wyeksploatowane urządzenia AGD przynieśli m.in. prof. dr hab. Mariusz Orion Jędrysek, poseł na Sejm RP; Bartłomiej Wiązowski, wiceprezes Zarządu WFOŚiGW oraz Łukasz Michalski, pełnomocnik Zarządu WFOŚiGW.

W programie akcji „Drzewko za makulaturę” były również konkursy i quizy ekologiczne dla najmłodszych Wrocławian. Nagrodami były m.in. albumy o przyrodzie i zmianach klimatu oraz różne gadżety. Organizatorzy promowali także zdrowy styl życia. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko ze stacjonarnym rowerem, który napędzał sokowirówkę. Nagrodą za włożony wysiłek była szklanka świeżego soku pomarańczowego.

Dzięki akcji, odpady zamiast trafiać na wysypiska zostaną bezpiecznie zutylizowane, a część z nich będzie cennymi surowcami wtórnymi – przekonuje WFOŚiGW. Organizatorzy akcji namawiali mieszkańców do zazieleniania miasta i sadzenia pozyskanych drzewek, które będą produkowały tlen.

Wymiana kopciuchów, OZE i doradcy energetyczni

W punkcie informacyjnym WFOŚiGW we Wrocławiu prowadzonym przez doradców energetycznych można było dowiedzieć się, jak pozyskać pieniądze na: wymianę kopciuchów i ocieplenie domów z programu Czyste Powietrze oraz na instalację paneli słonecznych, które będą produkowały darmowy prąd ze słońca. Finanse na to ostanie działanie są dostępne w ofercie programu „Mój Prąd” – mówi wiceprezes Wiązowski. Pracownicy Funduszu udzielali także porad jak oszczędzać na rachunkach za prąd.

Wojewódzki Fundusz przypomina, że doradcy energetyczni WFOŚiGW we Wrocławiu, udzielają porad mieszkańcom, w tym rolnikom z Dolnego Śląska, a także tamtejszym samorządowcom i pracownikom opieki społecznej. Eksperci WFOŚiGW we Wrocławiu organizują szkolenia i konferencje dotyczące efektywności energetycznej, oszczędzania energii oraz źródeł finansowania proekologicznych projektów. Doradztwo energetyczne jest elementem „Ogólnopolskiego systemu wsparcia dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE” zainicjowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Organizatorem akcji były Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Śnieżka z Kowar, a partnerem wydarzenia i organizatorem stoiska informacyjnego, działań edukacyjnych, konkursów i „energoroweru” był WFOŚiGW we Wrocławiu.

Na podstawie informacji nadesłanej przez WFOŚiGW we Wrocławiu

fot. WFOŚiGW we Wrocławiu