w duchu zero waste

Deptak w duchu zero waste

Urząd m.st. Warszawy (UM) informuje, że w wakacje ul. Ząbkowska stanie się praskim deptakiem. W towarzystwie drzew i bujnej zieleni będzie tam można dowiedzieć się, jak żyć w zgodzie ze środowiskiem.

Festiwal Otwarta Ząbkowska w duchu zero waste

Festiwal Otwarta Ząbkowska już po raz piąty zagości w kulturalnej ofercie stolicy. Zamknięta dla ruchu samochodów ulica stanie się deptakiem, a sąsiadujące z nią podwórka, placyki i zaułki – kinem, teatrem, pracownią, klubem poetyckim, miejscem zabawy, a przede wszystkim spotkań.

Już za parę dni ponownie zamykamy ulicę Ząbkowską, ale w zupełnie innym wydaniu niż do tej pory. Postanowiliśmy wykorzystać fakt, że mieszkańcy są coraz bardziej zainteresowani dbałością o środowisko, wykorzystaniem surowców i oszczędzaniem tych surowców. Na Ząbkowskiej wychodzimy krok dalej, czyli nie tylko będziemy mówić, jak wykorzystać powtórnie produkty, ale także jak produkować mniej odpadów. Stąd w tym roku pojawi się wiele tematów dotyczących niewyrzucania, niemarnowania jedzenia, kupowania w sposób odpowiedzialny – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Odwiedzając Ząbkowską będzie można poznać różne przykłady ponownego wykorzystania przedmiotów, które zazwyczaj są wyrzucane. Będzie też można nauczyć się naprawiać rzeczy, ale też przerabiać i nadawać im nowe życie. Warsztaty „Zero waste”, w ramach kampanii „Praga bez śmieci”, poprowadzi Little Greenfinity. Ograniczanie ilości odpadów to przede wszystkim obowiązek i świadome życie, ale również ciekawe wyzwanie i dobra zabawa – podkreśla stołeczny magistrat. Warsztaty upcyklingowe zaproponuje także Pimp-it. W ich trakcie będzie można zrobić zabawki, kije deszczowe czy gry planszowe.

Jak zapowiada stołeczny UM, w pustostanie przy ul. Ząbkowskiej 11 będzie działać tymczasowa Galeria Ząbkowska 11. Będzie tam można zobaczyć m.in. wystawę fotograficzną Agnieszki Rodowicz o jedzeniu wyrzucanym przez okna, leżącym na chodnikach, trawnikach, wynoszonym na skwery. Działanie galerii rozpocznie się wystawą oraz warsztatami artystycznymi w duchu zero waste, które poprowadzi artysta Adrian Vozny.

Mobilność rowerowa i wystawy ekotwórców

Odbędą się indywidualne lekcje poruszania się rowerem po mieście, m.in. doskonalenie jazdy na tym pojeździe, pomoc w odnalezieniu się na ulicach, a także recykling rowerowy, o którym dowiemy się więcej podczas warsztatów prowadzonych przez Stowarzyszenie Mierz Wysoko – zachęca UM. Dodatkowo we wszystkie wakacyjne weekendy w przestrzeni ulicy będzie działał Miejski Serwis Rowerowy. To mobilny serwis, w którym serwisanci bezpłatnie dokonają przeglądu i regulacji rowerów, a także drobnych napraw.

Na ulicy Ząbkowskiej tradycyjnie staną antykwariaty i odbędą się Targi Sztuki i Rzemiosła Artystycznego – Otwarta Strefa Twórców. Zaproszeni zostali również wystawcy korzystający z ekologicznych surowców i rozwiązań, nadający rzeczom drugie życie. Zaprezentują oni swój asortyment w ramach Strefy Kreatywnych – targów rękodzieła i upcyklingu, którego partnerem jest Przerób-My. Ponadto odbędą się wyprzedaże garażowe oraz akcja wymiany rzeczy bez użycia pieniędzy organizowana przez Armię Zbawienia.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Warszawy

fot. UM Warszawy

reklama

partner portalu

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner medialny

partner medialny

reklama