12 edycja akcji „Czyste Tatry ekoMałopolska” 2023 zgromadziła 2,2 tys. wolontariuszy. Wspólnie z internetowymi twórcami i ambasadorami zebrali oni 330 kg śmieci z Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN). To największy proekologiczny projekt w Polsce – poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (UMWM).
Jak wyglądał finał akcji „Czyste Tatry ekoMałopolska” 2023?
Jak przekazał UMWM, finał akcji „Czyste Tatry ekoMałopolska” 2023 rozpoczął się w piątek w Zakopanem, na Górnej Równi Krupowej. Uczestnicy – turyści i miłośnicy gór – brali udział w warsztatach ekologicznych i konkursach. Wieczorem odbył się Wieczór Górski.
– W dbałości o środowisko Małopolska chce świecić przykładem na całą Polskę. Odczuwam ogromną radość, że mogliśmy się przyłączyć do akcji „Czyste Tatry”, ponieważ cele tego przedsięwzięcia są tożsame z celami, jakie chcemy osiągnąć jako Małopolska. Mamy w województwie sześć parków narodowych, 11 parków krajobrazowych, ponad 80 stref chronionego krajobrazu. To ogromne dziedzictwo natury, które musimy zachować dla przyszłych pokoleń. Żeby zachować i mieć wokół siebie przyjazne środowisko, trzeba właśnie edukować. To jest podstawa – powiedział Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego.
„Czyste Tatry ekoMałopolska” to rozpoznawalna marka
„Czyste Tatry” to akcja edukacyjno-ekologiczna rozpoczęta w 2012 r. W 12 edycjach wzięło udział ponad 40,5 tys. wolontariuszy. Zebrali oni z gór 7,5 tony śmieci.
– Dbamy o dobro całych Tatr i sprzątamy je właściwie codziennie. Dzięki akcji „Czyste Tatry” rośnie świadomość ekologiczna nie tylko turystów, ale też mieszkańców gór. „Czyste Tatry” stały się już rozpoznawalną marką, kojarzoną w całej Polsce. Dzięki bardzo szerokiemu zasięgowi mają duży walor edukacyjny, szczególnie na początku sezonu letniego, kiedy każdego dnia wychodzi na szlaki 30–40 tys. turystów. Opuściłem dotąd tylko dwie edycje akcji i w tym czasie dużo zmieniło się w turystyce tatrzańskiej. Gdy startowały „Czyste Tatry” na szlaki TPN-u wychodziło 2,5 mln turystów rocznie. W zeszłym roku było to już 4,8 mln. I mimo że liczba turystów prawie się podwoiła, to ilość śmieci nawet się zmniejszyła – podkreślił Jan Krzeptowski-Sabała z TPN.
W ramach podziękowań dla wolontariuszy w tym roku wystąpił Mrozu, zdobywca pięciu statuetek Fryderyka.
– W tym roku nie mogłem dzień przed akcją, jak mam w zwyczaju, wyjść na szlaki i przekonać się na własne oczy, jak one wyglądają. Czy coś się poprawiło od ubiegłego roku. Wysłałem emisariuszy i oni mi powiedzieli, że tam nie ma co sprzątać! I to był dokładnie ten moment, o który nam chodziło, bo „Czyste Tatry” to nie jest projekt „śmieciarski”. To projekt edukacyjny – powiedział Rafał Sonik, honorowy prezes Stowarzyszenia „Czysta Polska”.
Na podstawie: malopolska.pl
fot. UMWM