Centrum ElektroEkologii

Centrum ElektroEkologii – by zachęcać młodych do proekologicznych zachowań

Recykling elektroodpadów to temat, który wciąż budzi wiele wątpliwości. Dlatego, odpowiadając na to wyzwanie, w Warszawie (przy ul. Chmielnej 73) powstało miejsce, którego misją jest edukacja w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEiE). Centrum ElektroEkologii – bo tak się nazywa – będzie zachęcać młode pokolenie do inicjowania i utrwalania proekologicznych zachowań – przekonuje firma Samsung, która zaznacza, że jest to pierwszy tego typu obiekt w Europie.

Niski poziom świadomości nt. elektoodpadów

Firma tłumaczy też, że elektrośmieci, to grupa odpadów, która zaraz po plastiku, stanowi ogromne zagrożenie dla środowiska i powołując się na wyniki badania przeprowadzonego przez GFK Polonia na zlecenie organizacji ElektroEko, wskazuje, iż mniej niż połowa badanych ocenia, że ma jakąkolwiek wiedzę na temat odpadów elektronicznych1. Co piąta osoba przyznała, że wyrzuciła elektrośmieci do śmietnika. Wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że właściwe postępowanie względem elektrośmieci to kwestia, która wywiera realny wpływ na dobro naszej planety – podkreśla firma.

Mierząc się z tymi wyzwaniami, w listopadzie 2020 r. uruchomione zostało – początkowo jedynie w formie wirtualnej – Centrum ElektroEkologii. Przez pierwsze miesiące jego działalności zorganizowana została seria „Ekowarsztatów o elektrośmieciach” dla szkół podstawowych oraz średnich, która cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Centrum ElektroEkologii – teraz także w formie stacjonarnej

Teraz Centrum ElektroEkologii zdecydowało się na stworzenie wyjątkowego miejsca dla organizacji wydarzeń stacjonarnych, w którym młodzież może się spotykać i realizować swoje pomysły. Firma podkreśla, że to jedyne takie miejsce w Europie, którego celem jest edukacja młodzieży z klas 7-8 szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych na temat postępowania ze ZSEiE. Centrum ma podejmować działania i inicjatywy zwiększające społeczną świadomość proekologiczną, zgodne z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Misją instytucji jest zwiększenie świadomości na temat elektrośmieci, a w konsekwencji zwiększenie ilości elektroodpadów przekazanych do recyklingu.

Uroczyste otwarcie, z udziałem Urszuli Pasławskiej, przewodniczącej Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, Grzegorza Skrzypczaka, prezesa Zarządu ElektroEko – inicjatora projektu – oraz Jacka Łęgiewicza, dyrektora ds. publicznych w Samsung – partnera strategicznego Centrum, miało miejsce 20. października br. w CIC Warsaw. W spotkaniu udział wzięli również przedstawiciele młodego pokolenia, w tym Łukasz Chwieduk, finalista programu Mam Talent, ambasador Centrum ElektroEkologii. Goście i dziennikarze mieli ponadto okazję uczestniczyć w lekcji pokazowej dla młodzieży – „Zabierz głos, czyli o tym, jak zostać ekologicznym aktywistą”. Szkoły, chętne do wzięcia udziału w ekowarsztatach, mogą się zapisywać na zajęcia zarówno stacjonarne, jak i online poprzez stronę internetową www.centrumelektroekologii.pl.

Centrum ElektroEkologii ma pomóc uzupełnić poziom ekoświadomości

Współczesna młodzież oswojona jest z technologiami od urodzenia. Urządzenia elektroniczne (np. smartfony, tablety) towarzyszą im na każdym kroku, a oni często wymieniają stary sprzęt na nowy, nie zastanawiając się, co dalej się z nim dzieje. Jest to równocześnie pokolenie, które mocno angażuje się w działania na rzecz ochrony klimatu. Dla większości osób ochrona środowiska kojarzy się jednak głównie z wycinką lasów, smogiem, zabijaniem zwierząt czy zaśmiecaniem. Chcemy to istotnie uzupełnić! Do młodzieżowej debaty publicznej wokół działań na rzecz klimatu chcemy dodać aspekt związany z elektrośmieciami i podkreślić wagę działań związanych z poprawnym zbieraniem, przetwarzaniem oraz recyklingiem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz zużytych baterii – powiedział prezes Skrzypczak.

Poza warsztatami, w Centrum planowane są także inne wydarzenia, tj. warsztaty, webinary, a także zbiórki elektroodpadów i akcje specjalne.

Młode pokolenie jest dużo bardziej odpowiedzialne za przyszłość naszej planety niż wcześniejsze. Dzisiaj tworzymy dla młodych ludzi miejsce, w którym mogą dowiedzieć się jak ważne jest ponowne wykorzystanie zużytej elektroniki. Ale będzie to też miejsce tworzenia nowych pomysłów, którymi wszyscy moglibyśmy się inspirować – zaznaczył  dyrektor Łęgiewicz.

Na podstawie news.samsung.com

fot. Samsung

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama