Przekazanie gruntu Nowe centrum edukacji ekologicznej i punkt selektywnej zbiórki
fot. Grzegorz Bukała/UM Rzeszów

Grunt pod nowe centrum edukacji ekologicznej i punkt selektywnej zbiórki

Działkę o powierzchni prawie 2 ha i wartości 2,5 mln zł otrzymał nieodpłatnie Rzeszów od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Nieruchomość znajduje się przy ul. Żołnierzy 9 Dywizji Piechoty. To tam powstanie nowe centrum edukacji ekologicznej oraz punkt selektywnej zbiórki i segregacji odpadów – zapowiedział Urząd Miasta Rzeszowa (UM).

Co powstanie na działce przekazanej miastu?

Podpisanie dokumentów odbyło się 5 kwietnia. – Dziś Rzeszów otrzymał – można powiedzieć – bardzo ważny prezent. Udało się podpisać umowę na przekazanie terenu dla Rzeszowa, który będzie służył wszystkim mieszkańcom. Teraz będziemy mogli przygotować się do sięgnięcia po środki z KPO na ekologiczne inicjatywy – podkreślił Konrad Fijołek, prezydent miasta. – Decyzja o tym, dzięki Pani Dyrektor, zapadła w ekspresowym tempie – zaznaczył zwracając się do Jolanty Kaźmierczak, kiedyś wiceprezydent, a obecnie dyrektor oddziału KOWR w Rzeszowie.

– To działanie zapoczątkowałam, gdy byłam wiceprezydentem i nie przypuszczałam, że kiedyś z drugiej strony będę miała zaszczyt je finalizować – przyznała dyrektor Kaźmierczak.

Co powstanie na przekazanej miastu działce? Na tak postawione pytanie magistrat wskazał: budynek magazynowy ze szczelną posadzką do czasowego gromadzenia odpadów. Obok stanie punkt napraw i ponownego użycia. Będą w nim przyjmowane m.in.: sprzęt AGD, mały i duży sprzęt RTV, rowery, meble, odzież i obuwie, narzędzia, pamiątki oraz zabawki. Wybudowany zostanie również budynek biurowo-socjalny z zapleczem sanitarnym dla obsługi punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

Sprawny rozładunek zapewni rampa najazdowa z zadaszeniem, zaopatrzona w osiem kontenerów do selektywnego gromadzenia odpadów. Oprócz tego wybudowane zostaną: place składowania kontenerów; waga najazdowa; place manewrowe, drogi wewnętrzne i parkingi – wymienił UM.

Grunt dla miasta na nowe centrum edukacji ekologicznej

Na przekazanym miastu gruncie powstanie też Centrum Edukacji Ekologicznej. To w nim prezentowane będą multimedialne wystawy, interaktywne gry i animacje oraz infografiki. Będzie to też miejsce, gdzie będzie można poznać ciekawostki z zakresu gospodarki odpadami, recyklingu i inne atrakcje przeznaczone głównie dla dzieci i młodzieży.

Realizacja inwestycji ma się rozpocząć w 2025 r., a jej zakończenie planowane jest na 2032 r. Dotąd Rzeszów nie miał możliwości realizacji tych zaplanowanych zamierzeń, ponieważ brakowało na nie odpowiednich terenów – zaznaczył magistrat.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Grzegorz Bukała/UM Rzeszowa

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

Partner Portalu