centrum edukacji ekologicznej

Centrum edukacji ekologicznej zwiększy potencjał

Leśny Ogród Botaniczny „Marszewo” łączy w sobie funkcję ogrodu i centrum edukacji. Dzięki porozumieniu między Gdynią a Nadleśnictwem Gdańsk, „Marszewo” wzmocni swoją ofertę edukacyjną, zwiększy liczbę edukatorów i zyska dodatkowe możliwości promocji – informuje Urząd Miasta Gdyni (UM).

„Marszewo” wzmocni swoją ofertę jako centrum edukacji ekologicznej

Gdynia jest zielonym miastem, blisko 50 procent jej powierzchni zajmują lasy. Dlatego od lat, mając na uwadze nasze wspólne dobro naturalne, podejmujemy działania na rzecz edukacji przyrodniczej. Podpisane dzisiaj z Nadleśnictwem Gdańsk porozumienie jest kolejnym ważnym krokiem w stronę wzmocnienia oferty edukacyjnej „Marszewa” i promocji samego obiektu – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Dzięki współpracy Leśny Ogród Botaniczny „Marszewo” będzie mógł jeszcze lepiej wykorzystać swój potencjał – podkreśla UM.

Od ponad 10 lat prowadzimy edukację dla zrównoważonego rozwoju i cieszę się, że Gdynia dołączyła do naszego zespołu. Współpraca z miastem jest dla nas bardzo ważna, ponieważ opiekujemy się okolicznymi lasami, które są zielonymi płucami Gdyni – mówi dr inż. Janusz Mikoś, nadleśniczy Nadleśnictwa Gdańsk.

Gdyński magistrat informuje przy okazji, że partnerzy porozumienia odnieśli już pierwszy wspólny sukces. Mowa o pozyskanych środkach na prowadzenie edukacji ekologicznej. Na przeprowadzenie warsztatów z budowy budek lęgowych i karmników dla ptaków oraz warsztatów ilustratorskich przeznaczona zostanie kwota 10 tys. zł. Środki pochodzą z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Ratusz zaznacza, że „Marszewo” jest całorocznym centrum edukacyjnym. Prowadzone są w nim bezpłatne zajęcia z edukacji dla zrównoważonego rozwoju. Zajęcia są adresowane do różnych grup wiekowych – począwszy od przedszkolaków, poprzez uczniów szkół aż po seniorów.

Głównym zamysłem zajęć realizowanych w centrum jest pokazanie różnorodności układów leśnych. Zajęcia mają też przybliżać uczestnikom zasady racjonalnej gospodarki leśnej. Przede wszystkim jednak mają one zachęcać do bezpośredniego kontaktu z przyrodą. Z myślą o grupach zorganizowanych, ale otwarte również dla indywidualnych odwiedzających w różnym wieku, powstały dwie ogólnodostępne ścieżki edukacyjne – Szlak korzeni oraz Szlak Alicji w zaczarowanym lesie.

Na podstawie www.gdynia.pl

fot. UM Gdyni

 

reklama