Centrum Edukacji

Centrum Edukacji Ekologicznej powstanie na stołecznych Młocinach

Na warszawskich Młocinach, przy ul. Papirusów 1/3, powstanie Centrum Edukacji Ekologicznej – podał Urząd m.st. Warszawy (UM) i wskazał, że remont przejdzie też znajdująca się tam leśniczówka. Zgodnie z podpisaną umową prace mają być wykonane w ciągu 16 miesięcy, a ich koszt to 17,1 mln zł.

Centrum Edukacji Ekologicznej rozszerzy bazę dydaktyczną

Inwestycja realizowana będzie przez Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta tuż przy popularnym wśród mieszkańców Warszawy Lesie Młocińskim. Pozwoli ona rozszerzyć dotychczasową bazę dydaktyczną Lasów Miejskich – Warszawa o nowe Centrum Edukacji Ekologicznej (CEE) oraz wyremontowaną, pobliską leśniczówkę. Obecnie miejska jednostka prowadzi działania edukacyjne, korzystając z Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej położonego na skraju Rezerwatu Przyrody Las Kabacki – wskazał UM.

Dbanie o planetę to nie tylko codzienna troska o środowisko, ale też pogłębianie wiedzy na ten temat. A gdzie lepiej przyswajać informacje o ekologii i przyrodzie niż w jej bezpośrednim otoczeniu? Las Młociński nadaje się do tego doskonale. A to przecież tylko jedno z takich miejsc w stolicy, do dyspozycji mieszkańców są też m.in. placówka w Lesie Kabackim czy nadwiślański „Kamień” – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Dzięki inwestycji warszawiacy zyskają kolejne miejsce na mapie miasta, w którym poszerzą swoją wiedzę z zakresu ekologii. Szacujemy, że rocznie z tego nowoczesnego obiektu będzie mogło skorzystać nawet 25 tys. osób – dodał Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Centrum Edukacji Ekologicznej – zakres inwestycji

Nowe Centrum Edukacji Ekologicznej będzie parterowym budynkiem o powierzchni ponad 1200 m2. Znajdą się w nim m.in. wielofunkcyjna sala konferencyjno-warsztatowa, sale edukacyjne, pomieszczenia biurowe, szatnie i zaplecze sanitarne. Obiekt ma być w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także energooszczędny i proekologiczny. Źródłem ogrzewania będą pompy ciepła zasilane energią elektryczną z ogniw fotowoltaicznych. Na budynku znajdzie się zielony dach. Przewidziane jest także utworzenie ogrodu deszczowego – zaznaczył magistrat.

Centrum będzie posiadać szeroką ofertę edukacyjną, której głównymi odbiorcami będą uczniowie szkół i przedszkoli. Miejscy urzędnicy zastrzegli jednak, że placówka da także szeroki wybór zajęć rodzinnych i dla osób dorosłych.

W ramach inwestycji przeprowadzony zostanie też remont pobliskiej leśniczówki. Budynek ma 190 m2 i wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków. Oprócz codziennej działalności kawiarnianej, będą się w nim odbywały m.in. wernisaże, wystawy plastyczne, spotkania z autorami. Budynek posłuży również edukacji ekologicznej. Wewnątrz ma się znajdować pełne zaplecze sanitarne, w tym toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Zagospodarowany zostanie także teren wokół budynków. Istniejąca zieleń zostanie poddana pielęgnacji, pojawią się dodatkowe rośliny, ścieżki, ławki i śmietniki – wymienił UM.

Projekt i budowa Centrum Edukacji Ekologicznej – trzy firmy w konsorcjum

Prace projektowe i budowlane wykona konsorcjum trzech firm, a planowany termin zakończenia inwestycji to druga połowa 2023 r.

Projekt „Rozbudowa istniejącej bazy dydaktycznej przy ul. Papirusów 1/3 poprzez remont leśniczówki i utworzenie Centrum Edukacji Ekologicznej” dofinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Priorytetowego 5.5 „Edukacja ekologiczna” – dodał UM.

W styczniu tego roku podpisano również umowę na modernizację zabytkowej, drewnianej leśniczówki w Lesie Kabackim, która docelowo ma posłużyć m.in. prowadzeniu działań ekspozycyjno-wystawienniczych. Prace, które prowadzone są pod okiem Stołecznego Konserwatora Zabytków, potrwają 18 miesięcy – wskazał UM.

Na podstawie nadesłanej informacji

rys. UM Warszawy (wizualizacja)