nie były zaśmiecone

By góry nie były zaśmiecone

16 października klasa 5a z Publicznej Szkoły Podstawowej w Ujeździe wzięła udział w akcji „Śmieci skrzydeł nie mają” – donoszą organizatorzy akcji. Wycieczce, będącej nagrodą w konkursie „Kto zbierze najwięcej elektroodpadów?”, przewodniczył Dominik Dobrowolski ekolog i podróżnik, któremu „towarzyszyły” dwa orły przednie – symbole akcji.

Śmieci skrzydeł nie mają, czyli edukacyjna akcja by szlaki nie były zaśmiecone

W pięknych jesiennych okolicznościach przyrody „wypuściliśmy” orły w schroniskach Ranczo i na Błatniej, by strzegły czystości beskidzkich szlaków – mówi ekolog, który w tych schroniskach wraz z uczniami przykręcił tabliczki z królami polskich przestworzy przestrzegającymi, by butelki, puszki, papierki i inne odpady, po uprzednim posortowaniu, trafiały do odpowiednich pojemników.

Po dotarciu z Brennej na Błatnią na uczniów czekały warsztaty ekologiczne i ekopoczęstunek. W drodze powrotnej wszyscy sprzątali szlak, by góry nie były zaśmiecone.

Chciałbym, aby w górach powstała moda na znoszenie swoich śmieci we własnych plecakach, i aby turyści nie pozostawiali śmieci w schroniskach ani na szlakach górskich. Taki jest cel naszej akcji – podkreśla Dominik Dobrowolski.

Finał konkursu na najwięcej zebranych elektrogratów odbył się we wrześniu w Kędzierzynie-Koźlu podczas EkoPikniku. Klasa 5a zebrała ponad 1,5 tony elektroodpadów, co zaowocowało pierwszym miejscem w konkursie i ufundowaną przez firmy Asekol Organizacja Odzysku i Enviropol nagrodą w postaci wycieczki.

Jak podają organizatorzy, akcje „Śmieci skrzydeł nie mają” realizowane są od wiosny 2018 r., a tabliczki z orłami przednimi można już spotkać w Karkonoszach (Samotnia i Strzecha Akademicka, Zamek Chojnik, Na Przełęczy Okraj, Jelenka/Czechy, Pod Łabskim Szczytem i na Hali Szrenickiej), Górach Suchych (Andrzejówka), Beskidzie Śląskim (Klimczok, Szyndzielnia, Stefanka), Górach Stołowych (Szczeliniec), Rudawach Janowickich (Szwajcarka), Górach Izerskich (Chatka Górzystów, Stacja Orle, Wysoki Kamień, Perła Zachodu), w Tatrach (Murowaniec) i w Bieszczadach (w schronisku młodzieżowym w Stuposianach i na Kolibie).

Organizatorzy zachęcają szkoły do kontaktu (e-mail: dominik@cycling-recycling.eu) i wzięcia udziału w akcji. Więcej informacji o akcji organizowanej przez Koalicję Recykling Górom m.in. na stronie https://www.facebook.com/recyklinggorom/.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. cycling-recycling.eu

reklama

reklama

partner portalu

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner medialny

reklama

reklama