Rafy koralowe

By chronić rafy koralowe – wystawa „Nie pozwól mi utracić kolorów”

Swetry z ciucholandów, włóczki, wełna i odpady pleksi – m.in. takie materiały posłużą do stworzenia ekspozycji pt. „Nie pozwól mi utracić kolorów”. W ten sposób Hydropolis chce zwrócić uwagę na problem wymierania raf koralowych. Nowa wystawa dostępna będzie dla odwiedzających od soboty, 8 lutego 2020 r.

Jak zauważa Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu (MPWiK), rafy koralowe są jednym z najbardziej bioróżnorodnych ekosystemów na świecie. Choć stanowią mniej niż 1% powierzchni mórz i oceanów, są siedliskiem życia dla ok. 25% zwierząt morskich. Istnienie raf koralowych jest dziś zagrożone, a szkodzą im zarówno zmiany klimatyczne, jak i działalność człowieka.

Rafy koralowe z recyklingu

Na problem zanikania raf koralowych uwagę zwraca Hydropolis, wrocławska atrakcja turystyczna w całości poświęcona wodzie. Swetry z ciucholandów, włóczki, wełna i odpady z pleksi – wszystko to posłuży do stworzenia wystawy pt. „Nie pozwól mi utracić kolorów”, którą od soboty, 8 lutego 2020 r., będzie można oglądać w strefie wystaw czasowych – wskazuje MPWiK. – W Hydropolis nie unikamy trudnych tematów. Świat raf koralowych jest niezwykle barwny, ale niestety blednie przez działalność człowieka. Wystawa, którą przygotowaliśmy jest piękna. Cieszy oczy, ale przede wszystkim ma uświadomić, jak wielką szkodą byłoby utracić ten podwodny ekosystem – zauważa Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK Wrocław.

Fragment rafy koralowej zostanie stworzony dzięki wykorzystaniu materiałów z recyklingu, a użycie tego surowca nie jest przypadkowe – podkreśla wrocławskie przedsiębiorstwo wod-kan.

Wybór materiałów najczęściej stosowanych przy produkcji ubrań był świadomy. Przemysł odzieżowy, zaraz po petrochemii, to drugi największy „truciciel” na świecie. Wielu ludzi wciąż myśli, że problem znika wraz z opuszczeniem półki kontenera na odzież. Rafy koralowe stanowią ekosystem bardzo wrażliwy na zmiany klimatu. Narastanie efektu cieplarnianego stawia pod znakiem zapytania istnienie tych kolorowych cudów – wyjaśnia Linda Lemon, autorka wystawy.

Dodatkowo – jak zaznacza MPWiK – w głębiach Hydropolis pojawi się światło UV oświetlające wystawę, co doda życia koralowcom. Intrygującą instalację uzupełnią materiały multimedialne. Goście zobaczą m.in. filmy nakręcone w Akwarium Gdyńskim i informacje o wrażliwości ekosystemów raf koralowych, materiały wideo przybliżające problem nadprodukcji odzieży, zanieczyszczeń wytwarzanych przez przemysł odzieżowy i jego wpływ na oceany.

Rafy koralowe – tematem warsztatów dla dzieci

Na otwarciu wystawy, w sobotę, 8 lutego br. obecna będzie jej autorka Linda Lemon, która przygotowała specjalne warsztaty dla dzieci. Artystka zdradzi kilka technik na wyplatanie futrzastych ukwiałów, korali glonów, rozgwiazd czy ryb. Każdy z uczestników zajęć może zostać współautorem – samodzielnie wykonane elementy rafy koralowej z odzieży staną się częścią wystawy. Warsztaty nie wymagają zapisów ani zbiórki o konkretnej godzinie. Wszystkich zainteresowanych zajęciami MPWiK zaprasza do strefy wystaw czasowych w sobotę od godz. 10.00 do 15.00.

Wystawę „Nie pozwól mi utracić kolorów” można będzie oglądać do 17 kwietnia 2020 r. w godzinach pracy Hydropolis, a wstęp na nią w cenie biletu.

Na podstawie informacji nadesłanej przez MPWiK we Wrocławiu

fot. MPWiK we Wrocławiu

reklama

 

partner merytoryczny