Bóg daje życie – smog je odbiera

„Bóg daje życie – smog je odbiera” – startuje kampania edukacyjna w polskich parafiach

Polski Alarm Smogowy (PAS) poinformował, że wraz ze Światowym Ruchem Katolików na rzecz Środowiska (ŚRKŚ) przy wsparciu „Gościa Niedzielnego” rozpoczyna kampanię „Bóg daje życie – smog je odbiera”. Jest ona częścią programu ŚRKŚ pn. „Zielone parafie”. Informacje o uchwałach antysmogowych, o konieczności wymiany starych urządzeń grzewczych na węgiel i drewno oraz możliwych do pozyskania na ten cel dotacjach, trafią do 8 tys. parafii w całej Polsce.

„Bóg daje życie – smog je odbiera” – odpowiedź na problem zanieczyszczonego powietrza

Zanieczyszczenie powietrza jest poważnym problemem zdrowotnym – zwraca uwagę PAS i dodaje, że każdego roku w Polsce smog przyczynia się do przedwczesnej śmierci blisko 50 tys. osób. Podczas pandemii zanieczyszczenie powietrza wzmaga niebezpieczeństwo – przyczynia się również do dodatkowych zgonów z powodu COVID-19. Badania wskazują, że smog powiększa liczbę ofiar tej choroby aż o 28% – dodaje organizacja.

Jak wynika z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego świadomość na temat problemu zanieczyszczenia powietrza i przepisów nałożonych na samorządy i mieszkańców jest ciągle bardzo niska. Ciągle widzimy potrzebę prowadzenia kampanii informacyjnych, dzięki którym mieszkańcy dowiedzą się np. jak skorzystać z rządowego programu „Czyste Powietrze”, wymienić stary kocioł i zacząć żyć bardziej komfortowo. Wiele osób nie wie, że pozbywając się z domu starego kotła, pozbywa się problemu, a zyskuje wolny czas, komfort, zdrowie i pieniądze – mówi Piotr Siergiej, rzecznik PAS.

„Bóg daje życie – smog je odbiera” – 8 tys. parafii z materiałami informacyjnymi

Finał akcji pn. „Bóg daje życie – smog je odbiera” odbędzie się w niedzielę 21 marca. Do 8 tys. parafii w całej Polsce, wraz ze specjalnym numerem „Gościa Niedzielnego”, trafią materiały informujące o problemie zanieczyszczenia powietrza i sposobach jego rozwiązania – m.in. o możliwości uzyskania dotacji na wymianę kotła. Kampania jest częścią programu ŚRKŚ pn. „Zielone parafie”, objętego patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

Celem programu „Zielone parafie” jest włączenie wiernych we wdrażanie praktycznych zmian w funkcjonowaniu parafii, dzięki którym będą one bardziej proekologiczne. Założenia programu opierają się na ekologii integralnej w duchu encykliki „Laudato si’” papieża Franciszka, skierowanej do „wszystkich ludzi dobrej woli” – wskazuje PAS i dodaje, że by aktywnie włączyć się w kampanię i pomóc m.in. w dystrybucji materiałów należy wypełnić formularz kontaktowy na stronie: zieloneparafie.pl/formularz-rejestracyjny/.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

 

reklama