Akcja „Posprzątaj z nami Małopolskę” przyciągnęła 20 tys. uczestników – poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (UMWM). Inicjatywa to m.in. setki lokalnych akcji sprzątania, sadzenie drzew, montowanie budek lęgowych i warsztaty edukacyjne. Nie zabrakło też degustacji regionalnych przysmaków i dań „eko”.
Akcja „Posprzątaj z nami Małopolskę”, czyli razem dla natury
Jak poinformował UMWM, do akcji przyłączyło się: 77 gmin, 130 szkół i przedszkoli oraz 13 organizacji pozarządowych i stowarzyszeń. Uczestniczyły w niej koła gospodyń wiejskich, OSP i MOSP, drużyny harcerskie, centra kultury oraz ośrodki edukacji ekologicznej. W akcji udział w niej wzięły też placówki dziennego wsparcia dla dzieci i młodzieży, uniwersytety trzeciego wieku oraz oddziały PTTK.
Wydarzenie, które odbyło się 17 marca w Proszowicach, zainaugurowało akcję. Wzięli w nim udział m.in. Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego i Grzegorz Cichy, burmistrz Proszowic. Już 20 marca sprzątano tereny zieleni w Zbylitowskiej Górze. W kolejnych tygodniach odwiedzono Pcim, Rudawę, Iwkową, Myślenice i Gorlice. Akcja z jednej strony była okazją do sprzątania, a z drugiej do edukowania na temat ochrony środowiska, w tym zagrożeń dla zwierząt. W Proszowicach dodatkowo odbyła się kampania pn. „Wymień drzewko na surowce wtórne”.
Jak dodał UMWM, w ramach akcji „Posprzątaj z nami Małopolskę” można było zbudować budkę lęgową dla ptaków. Można też było posprzątać rzekę Szreniawę z wykorzystaniem kajaków. Na chętnych czekała degustacja dań przygotowanych przez uczniów klasy kulinarnej Zespołu Szkół w Piotrkowicach Małych i zwiedzanie gminy „Śladami Stańczyka”. W Pcimiu sprzątano brzegi rzeki Raby, a gmina zorganizowała zbiórkę elektrośmieci. Za każdą starą lodówkę czy telewizor można było otrzymać sadzonkę drzewa lub krzewu. W gminie Rudawa miejscowe koło wędkarskie zarybiało lokalną rzekę. Ostatniego dnia marca akcja zawitała do gminy Iwkowa, gdzie sprzątano szlak prowadzący do wieży Szpilówka. Z wieży widokowej można podziwiać zachwycający krajobraz. Niestety ścieżka wokół niej była zasypana śmieciami. Wystarczyło kilka godzin, by szlak został uprzątnięty.
Akcja „Posprzątaj z nami Małopolskę” – sprzątali i politycy i dzieci
Jak wskazał UMWM, w Iwkowej do sprzątania dołączyli m.in. poseł Józefa Szczurek-Żelazko i Bogusław Kamiński, wójt gminy Iwkowa. Pomagali również przedstawiciele szkół i przedszkoli. Akcja była pełna zabaw i zagadek dla dzieci i młodzieży. Tegoroczna edycja wydarzenia zakończyła się w gminie Lipnica Murowana. W podsumowaniu sześciu tygodni sprzątania Małopolski uczestniczyli Józef Gawron, wicemarszałek i Tomasz Gromala, wójt gminy Lipnica Murowana. W spotkaniu wziął udział również Kazimierz Koprowski, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Obecni byli również dyrektorzy gminnych szkół i przedszkoli.
Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych i tych nieco starszych. Ochotnicza Straż Pożarna w Lipnicy Górnej przygotowała zabawy dla maluchów. Młodzież mogła zobaczyć stację do ładowania samochodów elektrycznych i elektrycznych rowerów. Na stołach czekały tradycyjne ekoprodukty lokalnych wytwórców, w tym przysmaki od kół gospodyń wiejskich.
W Lipnicy Murowanej zasadzono drzewo dla klimatu. W tym symbolicznym geście troski o środowisko wzięły udział dzieci ze żłobka i Oddziału Przedszkolnego w Lipnicy Dolnej. Przy udziale przedstawicieli Gminnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Następnie, 21 kwietnia, odwiedzono parki krajobrazowe województwa małopolskiego oraz Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości. Zwiedzano zespół projektu Life-IP Ekomalopolska. Wszystkim towarzyszył namiot EkoMałopolski, w którym oferowano wiele ekoatrakcji – informuje UMWM.
Ogromne zaangażowanie lokalnych społeczności
– W małopolskich gminach i organizacjach drzemią ogromne pokłady proekologicznej kreatywności. Wszędzie tam, gdzie odbyła się akcja, spotkaliśmy się z energią i ogromnym zaangażowaniem lokalnych społeczności. Za to zaangażowanie chciałbym podziękować – powiedział Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego.
Na podstawie: malopolska.pl
fot. UMWM