Akademia Przyjaciół Wody

„Akademia Przyjaciół Wody” – wystartowała druga edycja

Zakręć wodę! Zgaś światło! Czy łatwo nauczyć się żyć ekologicznie i myśleć o tym, co jest dobre dla środowiska? – pyta Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu (MPWiK) i dodaje, że przychodzi z pomocą w zmianie nawyków na proekologiczne. Przedsiębiorstwo poinformowało, że właśnie wystartowała druga edycja projektu edukacyjnego pn. „Akademia Przyjaciół Wody”.

„Akademia Przyjaciół Wody” – wrocławski MPWiK uczy najmłodszych szacunku do wody

„Akademia Przyjaciół Wody” to projekt MPWiK, którego celem jest promowanie odpowiedzialnych postaw proekologicznych. Pierwsza edycja skierowana do wrocławskich przedszkoli zakończyła się przed wakacjami i jak zaznacza przedsiębiorstwo wodociągowe – był to wyjątkowy projekt, nie tylko ze względu na swoją misję edukacyjną, ale również z uwagi na czas pandemii, która utrudniła kontakt z przedszkolakami. Jednak organizatorzy nie poddali się, a doświadczenia wykorzystali, przygotowując kolejną edycję.

Pierwszy rok Akademii z powodzeniem zakończyło 850 młodych wrocławian z 14 przedszkoli. Wówczas autorskie konspekty zajęć MPWiK przygotowało głównie do nauki stacjonarnej, chociaż nie brakowało filmów, animacji i plansz edukacyjnych, które można było wykorzystywać również on-line. Tegoroczna „Akademia Przyjaciół Wody” została zaplanowana już wyłącznie w przestrzeni wirtualnej.

„Akademia Przyjaciół Wody” on-line umożliwi korzystanie z naszych materiałów wszystkim wrocławskim przedszkolom. Im więcej dzieci weźmie udział w przygotowanych przez nas zajęciach, tym wszystkim nam będzie żyło się lepiej. Angażujmy się w troskę o środowisko naturalne, bo to jedna z ważniejszych inwestycji w życiu. W zeszłym roku zainteresowanie projektem było ogromne. Mamy nadzieję, że teraz młodych studentów będzie jeszcze więcej – mówi Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK.

„Akademia Przyjaciół Wody” – 10 bloków tematycznych

Program Akademii Przyjaciół Wody MPWiK Wrocław obejmuje 10 bloków tematycznych, po jednym na każdy miesiąc nauki. „Woda źródłem życia”, „Człowiek i woda”, „Skąd się bierze i po co nam deszcz?” – to przykłady zagadnień poruszanych przez MPWiK w materiałach edukacyjnych. W pakietach tematycznych nauczyciele znajdą filmy, animacje, kolorowanki, książeczki edukacyjne, a przede wszystkim autorskie konspekty zajęć opracowane pod czujnym okiem ekspertów z wrocławskich wodociągów. Materiały są dostosowane do wieku odbiorców – z nastawieniem na przedszkolaków, ale doskonale sprawdzą się również w pierwszych klasach szkoły podstawowej – przekonuje MPWiK i dodaje, że to wszystko ma być wsparciem dla wyrobienia w dzieciach i ich najbliższych dobrych nawyków proekologicznych. Tym bardziej, że każdego roku zwiększa się zużycie wody na świecie, a surowiec ten nie jest niewyczerpalny.

„Studentów” „Akademii Przyjaciół Wody” po ważnych tematach dotyczących środowiska naturalnego poprowadzą Strażnicy Wody – Błękitka i Groblik. To bohaterowie, którzy na co dzień zmagają się ze Zbójem Wodopojem i Potworem Zatorem. Losy Błękitki i Groblika można również poznać, na stronie www.mpwikdzieciom.pl, pełną ciekawostek ekologicznych, gier edukacyjnych i animacji – zaznacza MPWiK.

„Akademia Przyjaciół Wody” – wypełnić formularz by się zgłosić

Pakiety edukacyjne dla wrocławskich przedszkoli i szkół podstawowych są dostępne na stronie internetowej wrocławskich wodociągów – www.mpwik.wroc.pl, w zakładce „Akademia Przyjaciół Wody”.

Serdecznie zachęcamy do wypełnienia formularza kontaktowego, w którym prosimy wpisać jedynie nazwę placówki oraz adres mailowy. Będziemy kontaktować się ze zgłoszonymi instytucjami, zapraszać do udziału w ciekawych konkursach i zapewniać dodatkowe filmy czy materiały graficzne, takie jak np. plakaty czy certyfikaty ukończenia tegorocznej Akademii, które będzie można wręczyć dzieciom na koniec roku – podkreśla Estera Zuzel, kierownik projektu w MPWiK.

Więcej informacji na stronie: https://mpwik.wroc.pl/aktualnosci/akademia-przyjaciol-wody/

Na podstawie informacji nadesłanej przez MPWiK we Wrocławiu

fot. MPWiK we Wrocławiu

Partner Portalu

Partner Portalu