Ruszył ogólnopolski program edukacyjny „Akademia Łowców Odpadów”. W jego ramach, ponad 36 tys. uczniów z prawie 650 szkół podstawowych pozna zasady segregacji odpadów w praktyce. To sposób, w jaki PreZero chce zwrócić uwagę najmłodszych na aspekty związane z gospodarką odpadową.
Akademia Łowców Odpadów dla uczniów klas 1-3
Ponad 36 tys. uczniów klas 1-3 weźmie udział w lekcjach poświęconych odpadom. Dowiedzą się, jakie konsekwencje niesie brak segregacji czy pozbywanie się odpadów w nieprawidłowy sposób. Poznają też zalety produktów wielokrotnego użytku, takich jak torby materiałowe. Program oferuje szkołom bezpłatne materiały edukacyjne. To scenariusze zajęć z kartami pracy dla nauczycieli, plansze edukacyjne, konkursy edukacyjne z nagrodami, a także filmy i gry edukacyjne.
– Akademia Łowców Odpadów stanowi odpowiedź na jedno z największych wyzwań, z jakimi współcześnie się mierzymy. Co roku zauważamy tendencję wzrostową w kontekście ilości wytwarzanych odpadów. W 2023 roku każdy Polak wytworzył ich średnio 357 kg, co daje wynik aż o 15 kg wyższy niż zaledwie trzy lata wcześniej. Edukacja ekologiczna jest kluczowym narzędziem, które może pozwolić na zmianę tych niepokojących wartości. Wierzymy, że właśnie poprzez budowę odpowiednich nawyków już u najmłodszych, możemy przyłożyć się do wychowania świadomego, odpowiedzialnego za środowisko pokolenia – powiedziała Patrycja Sopalska, dyrektor komunikacji i marketingu w PreZero Polska.
Cele programu „Akademia Łowców Odpadów”
– Lekcje, które przygotowaliśmy w ramach Akademii Łowców Odpadów, pozwolą dzieciom, ale też i ich rodzinom, zrozumieć istotę gospodarki odpadowej. Uczniowie doświadczą, jak segregować odpady, kompostować je, a także tworzyć przedmioty z materiałów z recyklingu. Dowiedzą się także, co dzieje się odpadami po ich odbiorze, w jaki sposób są przetwarzane i dlaczego wypracowanie prawidłowych nawyków u każdego z nas jest kluczowe w aspekcie ochrony środowiska i gospodarki cyrkularnej. Wierzymy, iż dzięki angażującym i inspirującym zajęciom, zdobyta wiedza zostanie z nimi na długo – podkreśla Patrycja Sopalska.
Rywalizacja o eko punkty pomiędzy szkołami
Za przygotowywane zadania i prace plastyczne klasy będą zdobywać Eko Punkty. Szkoły z największą ilością zebranych punktów mają otrzymać nagrody. Wśród nich PreZero wymienił pomoce dydaktyczne, gry planszowe czy warsztaty ekologiczne ze ścieżką edukacyjną dla całej szkoły.
Na podstawie pap-mediaroom.pl
fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)