Wzrost niskiej emisji, spalanie paliw kopalnych czy wycinka lasów deszczowych to tylko niektóre przyczyny zmian klimatu – wymienia Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego (UMWM) i dodaje, że pewnych procesów nie da się już zatrzymać. Jednocześnie UMWM zwraca jednak uwagę, że wciąż mamy jednak wpływ na to, jak będzie wyglądała przyszłość naszej planety.
Z problematyką ekologiczną zmierzą się uczniowie szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych w ramach dedykowanego im konkursu pt. „Adaptacja do zmian klimatu według mnie”. Do wygrania jest m.in. wyjazd do Brukseli.
Adaptacja do zmian klimatu tematem konkursu dla młodzieży
Organizowany przez samorząd Mazowsza konkurs ma na celu zwrócenie uwagi młodego pokolenia na negatywne skutki zmian klimatu, takie jak występujące wysokie temperatury czy intensywne opady deszczu. Konkurs ma też pobudzić młodzież do poszukiwania rozwiązań, a jednocześnie działań zmniejszających oddziaływania ludzi na środowisko przyrodnicze.
– Warto wykorzystać pomysłowość młodego pokolenia i dowiedzieć się, jak ich zdaniem powinno wyglądać rozwiązanie wielu ekologicznych problemów, z którymi borykamy się na co dzień. Organizując konkurs chcemy skłonić młodzież do poszukiwania zarówno przyczyn jak i rozwiązań adaptacji zmian klimatu. To bardzo ważne aby kształtować wśród dzieci i młodzieży postawę dbania o przyrodę. Zachęcam wszystkich uczniów do zaprezentowania swoich pomysłów – podkreśla Marcin Podgórski, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych UMWM.
Jak podaje UMWM, konkurs polega na zaprezentowaniu projektu adaptacji do zmian klimatycznych na przykładzie wybranego miasta/gminy/obszaru. Punktem wyjścia do przygotowania pracy powinien być wpływ człowieka na środowisko przyrodnicze. Prace konkursowe powinny uwzględniać także przeciwdziałanie negatywnym skutkom oraz dostosowanie otoczenia do zachodzących zmian klimatycznych.
W zmaganiach mogą wziąć udział uczniowie szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Zadaniem uczestników jest samodzielne przygotowanie pracy w formie prezentacji, filmu wideo, pracy pisemnej bądź zarejestrowanego referatu (w formie audio lub wideo).
Wyniki konkursu mają być ogłoszone 6 maja br., a uroczyste wręczenie nagród odbędzie się podczas Inauguracji Zielonego Tygodnia Unii Europejskiej 2019. Będzie ona miała miejsce 13 maja br. w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie.
Nagrodą główną w konkursie jest dwudniowy pobyt w Brukseli połączony ze zwiedzaniem instytucji Unii Europejskiej. Do zdobycia są także nagrody rzeczowe w postaci GOGLI VR Oculus Rift w zestawie z kontrolerami Touch.
Urząd marszałkowski zaznacza, że prace należy składać wyłącznie na nośniku elektronicznym z załączoną kartą zgłoszeniową. Na prace UMWM będzie czekać do 20 kwietnia br.
Na podstawie www.mazovia.pl
rys. UMWM