220 kilogramów odpadów

Uczniowie zebrali 220 kilogramów odpadów zmieszanych

220 kilogramów odpadów zmieszanych zebrali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 59 w Szczecinie (SP). Sprzątali oni okolice swojej szkoły w ramach pierwszej akcji pod hasłem „Sprzątania świata z EcoGeneratorem”. Od razu po zakończonej zbiórce, odpady trafiły do szczecińskiej spalarni odpadów, czyli EcoGeneratora, który wyprodukował z nich energię dla miasta. Poinformował o tym Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie (ZUO).

220 kilogramów odpadów zmieszanych trafiło do spalarni

Zgodnie z planem spotkanie nastąpiło w piątkowy poranek, 15 września. Na boisku szkolnym SP przy ul. Dąbskiej zebrały się najpierw klasy drugie i trzecie. Starsi uczniowie wraz z nauczycielami dołączali stopniowo po kończonych lekcjach. Wszyscy uczestnicy zostali wyposażeni w rękawice, worki i chwytaki i ruszyli sprzątać teren wokół szkoły.

Jak zaznacza ZUO, zadaniem uczniów było sprzątanie z równoczesną segregacją odpadów. Podpowiedzią dotyczącą prawidłowej selekcji odpadów były magnesy przekazane przez EcoGenerator. Natomiast w worki z odpowiednimi kolorami frakcji wyposażone zostały nauczycielki.

220 kilogramów odpadów zmieszanych, które zebrali uczniowie lądowały w fioletowych workach, które po powrocie wrzucali do podstawionego kontenera. Pojemnik został ustawiony w ramach wydarzenia przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Szczecinie (MPO). Niekiedy worki szybko się wypełniały i trzeba było zanosić je do kontenera jeszcze przed końcem całej zbiórki – zwraca uwagę ZUO.

Po około dwugodzinnym spacerze po okolicy z równoczesnym sprzątaniem, wszystkie grupy wróciły do szkoły na wielki finał. To wtedy wypełniony filetowymi workami kontener oraz zielone, żółte i niebieskie worki z posegregowanymi odpadami zostały zabrane przez pracowników MPO.

W nagrodę za udział w akcji uczniowie otrzymali „ecogeneratorowe” upominki oraz pamiątkowe dyplomy. Według ZUO, zasłużyli oni na ogromne brawa, podobnie jak szkolna kadra. Bez ich zaangażowania i ogromnego zapału, nie udałoby się posprzątać pobliskich lasku i łąki. Skorzystają na tym oni sami, ale także wszyscy okoliczni mieszkańcy – dodaje ZUO.

By kontynuowali ekologiczną edukację…

Zakład podkreśla, że z akcji skorzystają też pozostali mieszkańcy Szczecina. Wynika to z faktu, że odpady zmieszane w filetowych workach, tego samego dnia trafiły do instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych. Tam została z nich wygenerowana energia elektryczna, która zasiliła m.in. uliczne lampy i sygnalizacje świetlne w Szczecinie. Z kolei wyprodukowane z odpadów ciepło trafiło do kranów szczecinian w postaci ciepłej wody.

„Głęboko wierzymy, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci najmłodszych szczecinian. Na własne oczy przekonali się, jak piękne miejsca mogą być bardzo zanieczyszczone przez ludzi. Wielu uczniów dziwiło się i było w szoku. Wprost mówili: >>Jak ktoś może tak śmiecić?<<. Uczestnicy naszej akcji na pewno tego robić nie będą. Przypomnieliśmy im, że odpady należy segregować i jak ważną rolę w naszym mieście spełnia EcoGenerator – spalarnia odpadów” – napisał ZUO.

By kontynuowali ekologiczną edukację, a wiedza była przekazywana kolejnym pokoleniom, za udział w akcji szkoła otrzyma także od EcoGeneratora wyposażenie sali lekcyjnej do edukacji ekologicznej.

Wydarzenie zainicjowane przez EcoGenerator zostało zarejestrowane w ramach tegorocznej 30. edycji Akcji Sprzątanie Świata – Polska.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. ZUO Szczecin

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

Partner Portalu