Święto Drzewa

17. Święto Drzewa rozpoczęte w Warszawie

Urząd m.st. Warszawy (UM) poinformował, że ruszyła 17. odsłona Święta Drzewa i jak wskazuje stołeczny magistrat do tej ogólnopolskiej akcji włączają się m.in. przedszkola, szkoły, samorządy i firmy, które chcą sadzić i chronić drzewa w swojej okolicy. W tym roku hasło przewodnie brzmi „Drzewa dla klimatu”.

Tradycyjnie włączamy się do Święta Drzewa. Warszawianki, warszawiacy cenią zieleń, która zdobi miasto i służy adaptacji do zmian klimatu. Cieszę się, że program od lat angażuje tylu uczestników, również tych najmłodszych, uczących się troszczyć o przyrodę – powiedział Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Święto Drzewa pod hasłem ”Drzewa dla klimatu”

Przy okazji UM przypomina, że Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja, prowadzonym od 17 lat. To edukacja na temat zmian klimatu i rozwoju zrównoważonego, poparta działaniami praktycznymi – sadzeniem i ochroną drzew. Co roku inauguracja programu odbywa się wraz z początkiem października w Warszawie i w kilkuset miejscach w Polsce, gdzie organizują ją lokalne społeczności w małych miejscowościach i dużych miastach. Dzięki inicjatywie powstało wiele przyszkolnych ogrodów, zazieleniły się place zabaw, nadrzeczne bulwary czy skwery.

Tegoroczne hasło – „Drzewa dla klimatu” – zwraca uwagę na rolę i znaczenie drzew w łagodzeniu skutków zmian klimatu oraz ma zaktywizować Polaków do podejmowania lokalnych działań na rzecz ochrony środowiska. W czwartek, 10 października goście inauguracji symbolicznie zasadzili siedem drzew – jabłonie, śliwy i wiśnie japońskie przy Służewskim Domu Kultury. Organizatorzy wręczyli również nagrody laureatom konkursów poprzedniej edycji, a przy okazji UM poinformował, że platforma Partnerstwo dla Klimatu, którą koordynuje m.st. Warszawa otrzymała Certyfikat Współpracy Święta Drzewa.

Przyroda pomaga nam w adaptacji do zmian klimatu i łagodzenia ich skutków. Dlatego powinniśmy ją chronić i odtwarzać zniszczone ekosystemy, a sadzenie drzew pozostaje jednym z najbardziej skutecznych sposobów przeciwdziałania zmianom klimatu. Działanie zgodne z naturą, a nie przeciwko niej, może przynieść korzyści nam wszystkim – powiedział Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Święto Drzewa w Warszawie

Stołeczne placówki oświatowe i wychowawcze biorą udział w trzeciej odsłonie „Warszawskiego Święta Drzewa – Milion drzew dla Warszawy”. Nauczyciele wraz z najmłodszymi mieszkańcami i rodzicami organizują wspólne sadzenie drzew, opiekę nad sadzonkami, aranżację przyszkolnych ogródków, a także przyrodnicze lekcje. Najciekawsze inicjatywy zostaną nagrodzone w ramach programu „Milion drzew dla Warszawy”. Opisy działań można przesyłać do 30 listopada na adres warszawskieswietodrzewa@gmail.com. Szczegóły dostępne są tutaj.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Warszawy

fot. E. Lach