Góry Stołowe i ochrona zapylaczy

Góry Stołowe i ochrona zapylaczy

Pokazy domków dla trzmieli, warsztaty z wykonywania „bomb nasiennych”, gry terenowe i degustacje różnych gatunków miodu – to tylko kilka z atrakcji tegorocznego Międzynarodowego Dnia Pszczoły, który odbył się 8 sierpnia br. w Parku Narodowym Gór Stołowych (PNGS).

W akcji wspieranej finansowo przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (WFOŚiGW) wzięło udział ok. 100 osób.

Ochrona zapylaczy w parku narodowym

W ramach obchodów dnia pszczoły uczestnicy mogli wziąć udział w wędrówce szlakami Parku. Poznali oni stanowisko z miododajnymi gatunkami roślin, m.in.: trędownikiem bulwiastym, języczkiem przewalskiego, dzielżanem jesiennym i kocimiętką kubańską. Na trasie znalazły się także kłody bartne, wykonane z wydrążonych pni świerkowych, które są domami dla owadów.

Przyrodnicy od 2014 r. z pomocą finansową wrocławskiego WFOŚiGW prowadzą na tych terenach program przywracania do życia w naturze pożytecznych owadów – zapylaczy. W tym celu pracownicy Parku zamontowali 18 kłód bartnych dla pszczoły miodnej oraz dwa stanowiska dla pszczoły murarki.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty z wykonywania „bomb nasiennych” – niewielkich, kilkucentymetrowych kulek z gliny, piasku i nasion z miododajnymi gatunkami roślin. Przygotowane zapasy „bomb” będą rozrzucane na wiosnę na terenach ubogich w rośliny przyjazne owadom, np. na ugorach.

Z kolei na uczestników gier terenowych czekało zadanie polegające na rozpoznawaniu roślin miododajnych i inwazyjnych.

Organizatorzy podczas akcji przypominali, że pszczoły na całym świecie, także w Polsce masowo wymierają. Jedną z przyczyn tego niebezpiecznego zjawiska jest nadmierne stosowanie pestycydów w uprawach rolniczych. Te pożyteczne owady podtrzymują życie na Ziemi dzięki zapylaniu roślin. Bez działalności tych owadów nie istniałoby wiele roślin w naszym środowisku. Nawet do 90% roślin w naszej strefie klimatycznej to gatunki owadopylne.

Program restytucji pszczół w PNGS jest współfinansowany z WFOŚiGW we Wrocławiu jako jeden z elementów zadania pn. „Ochrona różnorodności biologicznej w Parku Narodowym Gór Stołowych”.

Na podstawie informacji nadesłanej przez WFOŚiGW

fot. PNGS